Artėjant vasarai daugelis susimąstom vienaip ar kitaip apie savo mitybą. Tikiu, jog kiekvienas šioje vietoje turime kur patobulėti, nes nesam robotai, o šiais maksimalaus tempo laikais ne visada turime galimybės valgyti namuose, ar bent jau visuomet savo gamintą maistą; o ir tikriausiai ne visada to norisi. Kartais norisi to lengvumo susitikus su draugais, kuomet užkandžiai ir įdomūs skoniai teikia mums didelį malonumą ir apie kalorijų skaičiavimą galvoti tikrai nesinori. TAČIAU, jeigu:
✔️ Turime viršsvorį/nepakankamą svorį (ar tikrai pakliūname į vieną ar kitą barikados pusę – galime pasiskaičiuoti internete naudodami KMI skaičiuoklę);
✔️ Net pavalgę pietus jaučiamės alkani ir tuoj pat griebiamės šokoladuko, ar kito ‘nuodėmingo’ maisto;
✔️ Grįžus namo norisi suvalgyti visą šaldytuvo turinį;
✔️ Sunku kontroliuoti savo apetitą pusryčių, pietų, vakarienės metu;
✔️ Po maisto jaučiamės apsunkę, o nepavalgius svaigsta galva;
✔️ Atrodo kūno pilnumas atsiranda ‘kvėpuojant oru’….
Tokiais ir dar aibę kitų atveju, aš rekomenduoju išsiaiškinti KIEK kalorijų vidutiniškai suvartojate šiandien, ir KIEK jų turėtumėte suvartoti su savo fiziniu aktyvumu bei kad užtikrintumėte savo organizmo funkcijas.
Taip pat labai svarbus aspektas, kurį prie dienos KALORIJŲ norių paminėti – yra teisingas SANTYKIS angliavandenių, baltymų ir riebalų.
❗Net jei paskaičiavus, atrodo, kad kalorijų suvalgote pakankamai, bet vistiek jaučiatės alkani, tikėtina (pabrėžiu – TIKĖTINA), kad suvartojate per mažai baltymų ir/arba riebalų. Būtent baltymai ir riebalai mums užtikrina sotumo jausmą, padeda atstatyti ląstelių pažeidas, reguliuoja žmogaus hormoninę veiklą ir atlieka daugelį kitų funkcijų, kurių nesuteikia mums vien angliavandeniai.
Laikantis skirtingų mitybos strategijų, tas santykis tarp angliavandenių/baltymų ir riebalų gali skirtis. Tačiau standartiškai sveiko žmogaus (ne kultūristo, super atleto ar ištvertmės sportininko) su vidutiniu fiziniu aktyvumu dienos kalorijų santykis atrodo taip:
🔻50-60% angliavandenių;
🔻15-20% baltymų;
🔻25%-35% riebalų.
Yra dar kita versija, kuri kartais būna patogesnė sekti. T.y. jog per parą mes, sveiki vidutinio fizinio aktyvumo žmonės, turėtume suvartoti:
🔴3-5 g angliavandenius/ 1 kūno kilogramui;
🔴0,7 – 2 g baltymų / 1 kūno kilogramui.
🔴Riebalų (pagrinde gerųjų arba kitaip nesočiųjų riebalų) suvartojimas skaičiuojamas iš individualaus bendro dienos kalorijų skaičiaus atėmus angliavandenius ir baltymus – tai gi pagal likutį, arba kitaip – užpildom kalorijų deficitą vartodami įvairios kilmės riebalus (bet jokiais būdais nekalbu apie hidrintus, ar trans riebalus) – dar pažymėsiu, riebalai mums nepaprastai reikalingi NET jei kalbame apie svorio metimą!!!
Tiek angliavandeniai, tiek baltymai, tiek riebalai mums yra būtini, tik jų kiekiai skiriasi priklausomai nuo mūsų tikslų, nuo mūsų kasdienės veiklos, savijautos ir sveikatos problemų.
Tad tik uždavę sau klausimą – KĄ NORIME IŠSPRĘSTI SKAIČIUODAMI KALORIJAS IR MAISTINGUMĄ? – mes išsigryninsiame sau, ką norime pasiekti su mitybos planu, sekdami savo kiekvieną kąsnį ar net gurkšnį. Nes tai tikrai atima laiko ir mūsų brangaus dėmesio!
Nors … tai turi ir privalumų:
✔ Greičiau numetam / arba priaugam svorio;
✔ Išryškėja mūsų puoselėta raumeninė masė;
✔ Jaučiamės sotūs ir energingi;
✔ Nevargina alkio jausmas, polinkis saldumynams (nes kvailai ir neapgalvotai metant svorį, tai yra pagrindinė problema);
✔ Susireguliuoja hormininė veikla ir energijos lygis visą dieną;
✔ Nebelieka sąžinės graužaties: kad suvalgiau perdaug ar per mažai, nes valgoma TIEK kiek TAU REIKIA;
Lengviau išsprendžiamos bėdos, kai matomos diproporcijos kūne, pvz. apatinė kūno dalis stambesnė už viršutinę ir kitos…
Teigiamų dalykų tikrai yra, ypač jei norisi per greitą laiko tarpą pasiekti išsvajotą figūrą. Tačiau pati iš patirties rekomenduoju, kalorijų skaičiavimo būdą pasitelkti, kai yra tam AIŠKUS tikslas, kai norite pamatyti, pasitikrinti ar esama/naujoji mityba yra subalansuota. BET vėliau suvokus jums reikalingus maisto kiekius – po mėnesio/kito pradėti maitintis daugiau INTUITYVIAI, pritaikant žinias, bet nesirišant prie tikslių paskaičiavimų.
Juk ilgalaikėj perspektyvoj tikrai negalėsite VISADA skaičiuoti kalorijų. Bet suprasti kaloringus pateikalus, produktų alternatyvas yra be protiškai naudinga ir sakyčiau BŪTINA kiekvienam!
Pati daugiau kaip mėnesį naudojausi MyFitnessPal programėle ir tikrai sekiau viską – nuo kavos su pienu iki pabarstukų. Visada norisi išbandyti savo kailiu tai, ką rekomenduoju savo klientams.
Apie savo patirtį naudojantis MyFitnessPal programėle būtinai parašysiu jau kitą savaitgalį. Ar domintų mano patirtis? Parašykite savo nuomonę ne tik apie kalorijų skaičiavimą, bet ir savo būdus sekti mitybą – tikiu, jog yra ne viena puiki idėja mano nepaminėta. Ir paprašysiu – spausti 👍 ir dalintis su tais, kam tai būtų aktualu!
Ačiū, jog skaitote! O dabar palinkėsiu būti protingiems, džiugiems ir sąmoningiems savo mitybos pasirinkimuose! Valgyti saikingai ir subalansuotai, o tai reiškia, kartais leisti sau nuklysti vien todėl, kad MES NE ROBOTAI!
Skanių savaitgalio pietų linkinti,
A.