6 FAKTAI APIE RIEBALUS IR JŲ SĄSAJA SU SPORTU IR SVEIKATA

Riebalai tam tikru metu (daugiausiai 90-siais) buvo apkaltinti nebūtais dalykais ir buvo nepelnytai išbraukti iš sveikos gyvensenos sampratos. Deja viskas kaip visuomet dėl žinių stygiaus ir pasidavimo industrijų naujoms ‘programoms’, kurios pasinaudojo tuo metiniais gajais mitais ir pradėjo visu greičiu pildyti rinką ‘low-fat’ produktais. Šie produktai kaip, klaidingai teigta, turėjo mus apsaugoti nuo širdies ligų bei nutikimo.

Dabar gerai žinoma, kad tokie ‘nuliesinti’ produktai savyje turi daug cukraus, kuris keičia naturalų riebumą ir dėl to nesuteikia mums jokio sotumo jausmo, o tik kelia cukraus lygį kraujyje į neregėtas aukštumas bei sukelia diabeto ir kitų ligų riziką. Tad neapsigaukime!

Riebalai nepaprastai svarbūs mūsų organizmo funkcijom užtikrinti, tik vertėtų šį bei tą apie juos žinoti, prieš įsigyjant naują aliejaus butelį:

👉1. Žmogaus kūne riebalai saugomi tiek skeleto raumenų skaidulose, tiek kepenyse, tiek riebaliniame audinyje, ir naudojami įvairiosim organizmo funkcijom užtikrinti. Jie užtikrina endokrininę funkciją, apsauginę gyvybinių organų funkciją, išnešiojimą vitaminų ir mineralų po visą kūną, palaiko struktūrą ląstelių membranoms bei užtikrina energijos šaltinį daugeliui tarpląstelinių funkcijų. Neretai pamirštama, kad riebalai užtikrina net 70% energijos mūsų kūno funkcijoms ramybės būsenoje ar žemo intensyvumo krūvio metu (tad joga, pilatesas, kalaneta – kitos žemo intensyvumo treniruotės naudoja kūno riebalų atsargas kaip kurą!)

👉2. Riebalai turi daugiau kalorijų, nei angliavandeniai ar batymai, t.y. 9kcal. O tai reiškia, kad 50 gramų riebalų mums suteikia tikrai nemažą energijos dozę! Kurią mes iš esmės naudojame ramiai vaikštinėdami, atlikdami namų ruošos darbus ar net ilsėdamiesi, nes mūsų organizmo gyvybinėm funkcijom atlikti geriausiai panaudojami būtent riebalai!

👉3.Riebalams priskiriamos į sočiosios, mononesočiosios ir polinesočiosios riebalų rūgštys. Sočiąsias riebalų rūgštis mūsų kūnas (šis nuostabus kūrinys!!!!) geba pasigaminti pats, tad nėra poreikio jų papildomai gauti iš maisto, be to jos pagal atliktus tyrimus labiausiai linkusios sukelti širdies ligas. Tuo tarpu, polinesočiosios NEPAKEIČIAMOS rūgštys išskiriamos į Omega 3 ir Omega 6, kurias BŪTINA gauti su maistu. Monosočiuosius riebalus kuriuose gausu Omega 9 rūgščių organizmas geba pasigaminti pats, bet su maistu jos taipogi naudingos.

👉4.Paprastai ‘liaudiškai’ kalbant, sotieji-blogieji riebalai kuriuos reikėtų stipriai riboti – jie daugiausiai aptinkami gyvulinės kilmės produktuose. Tuo tarpu geraisiais riebalais vadinami – mono ir polinesotieji riebalai aptinkami iš esmės augalinės kilmės produktuose, nors taip pat randami kiaušiniuose bei žuvies produktuose. Vis dėl to, kad mūsų organizmas funkcionuotų puikiai ir būtų gausiai aprūpintas būtinaisiais riebalais, daugiausiai savo mitybos racione turėtume vartoti:

Linų sėmenų aliejų
Alyvuogių aliejų
Avokadus
Čija (ispaninio šalavijo) sėklas
Kuo įvairesnius riešutus
Kuo Įvairesnes sėklas

👉5. Kūno riebalų atsargas mes iš esmės ‘deginame’ lipolizės metu, tai riebalų skaidymas į glicerolį ir riebalų rūgštis, kurie panaudojami kurui žemo intensyvumo fizinio krūvio metu. Tad labai svarbu suprasti, kad aukšto intensyvumo treniruotės metu mes sueikvosime daugiau energijos ir daugiau kalorijų, tačiau riebalų atsargos liks ‘užrakintos’ ir imsime ‘lieknėti’ tik dėl susidariusio kalorijų deficito, bet nebūtinai dėl riebalinio audinio sumažėjimo. Didelio krūvio metu mums reikalinga greita energija, kurios negali suteikti lipolizės procesas, tuomet naudojame kraujyje ir kepenyse esančią gliukozę (‘liaudiškai’ kalbant cukrų) iš angliavandenių, o kartais pritrūkus jos – ir amino rūgštis arba baltymą (ko labiausiai nenorime).

👉6. TRANSriebalai pavojingiausi mums ir deja jų tikrai gausu parduotuvėje pardavinėjamuose pusfabrikačiuose ir įvairiuose kepiniuose, kurių neretai trokštame ‘čia ir dabar’. Deja tai prasčiausiais pasirinkimas nes sukelia įvairius uždegiminius procesus kūne ir sukelia pavojingas ligas. Dėl šių riebalų produktų galiojimo laikas pailgėja, o mūsų pilvai padidėja . Būtent transriebalai mėgsta kauptis apie vidinius organus, taip apsunkinant daugelį organizmo procesų, o juos pamesti labai sunku. Neretai tenka klube pastebėti žmonių, kurie būtų pakankamai liekni jei ne išsikišę kieti pilvai, kurie trukdo pasiekti trokštamų rezultatų. Ir sportas čia sunkiai padeda, kol žmogus neatkreipia dėmesio į savo mitybą.

Kitą savaitę būtinai aptarsiu nepaprastai svarbų Omega 3 ir Omega 6 riebiųjų rūgščių santykį, dėl kurio neatitikimo mes net jei vartojame daug gerųjų riebalų, vistiek jaučiamės nepakankamai žvalūs ir sveiki. Tai gi pateiksiu ne tik naudingos informacijos, bet ir duosiu patarimų kaip jį įsivertinti ir pagerinti! Tad sekite naujausias publikacijas!

_____________
Jei šis straipsnis jus sudomino, ar radote naudingos informacijos – spauskite LIKE. Bei dalinkitės su tais kam aktualu!

Saulėto sekmadienio vakaro linkėdama,
A.